انتخاب صفحه

تا پرواز سیمرغ‌ها

روز

:

ساعت

:

دقیقه

:

ثانیه

 

۲۱ بهمن – روز دهم (روز پیش از اختتامیه):

 • در طی برگزاری این سری از نشست های خبری جشنواره فیلم فجر، اهالی رسانه نحوه اجرا و مدیریت نشست ها توسط فرزاد حسنی را بیشتر از سایر مجریان نشست ها پسندیدند. از دیدگاه اهالی رسانه فرزاد حسنی، با ایجاد امکان گفتمان میان اهالی رسانه و عوامل فیلم و نیز خارج کردن فضای پرسش و پاسخ از یکنواختی و سکون، بیشتر از سایر مجری های نشست های خبری، فضا را به یک نشست خبری استاندارد نزدیک کرده است.

۱۸ بهمن- روز نهم:

 • شب گذشته، خدمت رسانی خودروهای حمل و نقل شرکت تپسی به خبرنگاران و اهالی رسانه بسیار ضعیف و با انتقادات فراوان همراه بود. رانندگان خودروهای تپسی، درخواست های سفر را یا اصلاً قبول نکرده و یا بسیار دیر اقدام به تایید آن می کردند. همچنین قیمت ها نیز ‌نسبت به روزهای قبل افزایش محسوسی پیدا کرده بود. شنیده ها حاکی است، رانندگان تپسی از تسویه حساب مابه‌التفاوت کرایه حمل و نقل که قرار است پس از برگزاری جشنواره و اواخر بهمن ماه به حساب رانندگان واریز شود گلایه دارند و همین امر باعث اخلال در خدمت رسانی این شرکت حمل و نقل به اصحاب رسانه شده است.

 

۱۷ بهمن – روز هشتم:

 • امروز را به نوعی می توان شلوغ ترین روز سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر دانست. اکران دو فیلم پرطرفدار متری شش و نیم و سرخ پوست در امروز، موجب شده بود تا تمامی صندلی های هر چهار سالن پردیس ملت کاملاً پر بوده و حتی بسیاری از اصحاب رسانه برای تماشای فیلم ها روی راه پله ی سالن ها بنشینند.
 • انتقاد خبرنگاران به نحوه اداره و خواندن پرسش ها توسط مجری نشست خبری امروز نیز ادامه پیدا کرد، به طوری که چندین خبرنگار انتقادات خود را به گوش مسعود نجفی مدیر روابط عمومی جشنواره نیز رساندند. خبرنگاران اعتقاد دارند سوال های نوشته شده ی خبرنگاران به طور سلیقه‌ای و گزینشی، توسط مجری نشست خوانده می شود. 

۱۶ بهمن – روز هفتم:

 

 • نمایش فیلم “دیدن این فیلم جرم است” با تشویق شدید و استقبال اهالی رسانه همراه شد. دیالوگ های این فیلم بارها با تشویق تماشاگران در سالن ویژه رسانه ها مواجه شد.
 • از نکات دیگر در خصوص فیلم “دیدن این فیلم جرم است” استفاده از موسیقی متن سایر فیلم ها همچون خیلی دور خیلی نزدیک و… در آن بود.

 

 

۱۵ بهمن – روز ششم:

 • به شکلی جالب دو فیلم از سه فیلم پخش شده امروز در سالن اصحاب رسانه به مضمون قصاص و بخشش ارتباط داشت. موضوعی که حتی بعضاً طرز پرداخت مشابهی با سایر فیلم هایی در این زمینه داشت.
 • پس از مدتها ، صدای خنده و تشویق های تمسخرآمیز اهالی رسانه هنگام تماشای فیلم “یلدا” به کارگردانی مهدی بخشی در کاخ جشنواره شنیده شد؛ فیلمی که تعداد بسیاری از خبرنگاران پیش از پایان فیلم سالن را ترک کردند. برخی غلو ها در جملات و صحنه های غیر قابل باور (همانند ارسال بیست میلیون پیامک به یک برنامه تلویزیونی) موجب شوخی هایی میان اهالی رسانه حتی تا چند ساعت پس از اکران این فیلم شده بود.
 • شیوه اجرای محمود گبرلو مجری امروز نشست های خبری با واکنش های انتقادی اهالی رسانه همراه بود. خبرنگاران اعتقاد داشتند، سئوالات مکتوبی که به دست مجری نشست می رسد بسیار گزینشی و سلیقه ای انتخاب می شود و بعضاً تمامی سئوالات به طور کامل خوانده نمی شود. 

۱۴  بهمن – روز پنجم:

 • نحوه پذیرایی و چگونگی انجام آن پس از پنج روز همچنان از موارد انتقادی اهالی رسانه است.
 • از سینماهای مردمی خبر می‌رسد بلیط‌فروشی و نحوه ورود تماشاگران به سینماها از نظم خوبی برخوردار نیست. همچنین وجود بازار سیاه و قرار گرفتن برخی بلیط های جشنواره فیلم فجر در سایت دیوار، شیپور و… از موارد حاشیه ساز جشنواره امسال است.

 

۱۳ بهمن – روز چهارم:

 • امروز ضعیف‌ترین فیلم جشنواره تا امروز در سالن اصحاب رسانه به نمایش درآمد و آن هم فیلمی نبود جز زهرمار به کارگردانی جواد رضویان… این فیلم علی‌رغم اسم جالبش و همچنین سابقه کارگردانش اما بسیار ضعیف بود؛ به طوری که رضایت بسیاری از اهالی رسانه را نیز جلب نکرد.
 • بسیاری از اهالی رسانه، فیلم زهرمار به کارگردانی جواد رضویان را بسیار شبیه به فیلم رسوایی مسعود ده نمکی دانستند. خود رضویان اما در نشست خبری فیلم در این خصوص گفت: مگر هر جا یک شخصیت مذهبی و یک زن باشد، رسوایی است؟؟؟

 

۱۲ بهمن – روز سوم:

 • تعداد کارت های شناسایی گمشده جشنواره لحظه به لحظه افزایش پیدا کرده است. به نظر می رسد یکی از دلایل آن سایز و قطع نامناسب پوشش بیرونی کارت باشد.
 • شرکت همراه اول که اسپانسر امسال جشنواره است ، در سومین روز اقدام به قرار دادن چند پرچم کوچک خود جلوی میز نشست خبری کرده است تا لوگویش در تمامی عکس نشست های خبری وجود داشته باشد. این در حالیست که در روزهای گذشته پرچم همراه اول روی میز نشست نبود.

۱۱ بهمن – روز دوم:

 • فرزاد حسنی که اجرای نشست های خبری روز گذشته را عهده دار بود ، امروز و در هنگام برگزاری نشست خبری فیلم بنفشه آفریقایی با اجرای محمود گبرلو ، بیننده ی نحوه ی کار دیگر همکارش بود
 • سر و صدا ها و گپ و گفت های پیاپی اهالی رسانه در هنگام نشست خبری باعث شد تا علیرضا شجاع نوری تهیه کننده فیلم بنفشه آفریقایی نسبت به آن به شدت معترض شده و خواهان سکوت و آرامش بیشتر اهالی رسانه شد
 • سه فیلم درخونگاه، خون خدا و متری شش و نیم که روز گذشته نسبت به  برخی بی نظمی ها یا محدودیت ها نسبت به فیلم شان معترض بوده و قصد خروج فیلم هایشان از جشنواره را داشتند، امروز با حل تمامی مشکلاتشان دوباره تصمیم به حضور در جشنواره گرفته تا وضعیت نمایش فیلم ها در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر روند آرام و طبیعی خود را داشته باشد؛ به قول معروف همه چی آرومه ، جشنواره چقدر خوشبخته

 

۱۰ بهمن- روز اول:

 • فیلم تختی نه تنها در سانس اول پخش نشد بلکه پیش‌بینی می‌شود در سانس آخر هم با تاخیر اکران شود. علاوه بر این، عوامل فیلم که در جریان این جابجایی نبودند، از ساعت ۱۵ در محل سالن سینمای رسانه ها حضور دارند. باید منتظر ماند و دید که نهایتا این فیلم پخش می‌شود یا نه؟
 • از سال گذشته قرار بر این شد که زمان نمایش فیلم ها در سالن اصحاب رسانه با قرعه کشی مشخص شود، اما امسال خود فیلم ها نیز به این قرعه کشی پایبند نیستند. فیلم تختی به کارگردانی بهرام توکلی که قرار بود امروز ساعت ۱۵:۳۰ پخش شود، اعلام شد که هنوز آماده نیست؛ از این رو زمان نمایش آن با فیلم معکوس به کارگردانی پولاد کیمیایی جابجا شد.
 • جابجایی زمان پخش فیلم معکوس با فیلم تختی موجب شد تا عوامل این فیلم قبل و بعد از نمایش آن در سالن حضور نداشته باشند و برگزاری نشست خبری آن به بعد از نشست خبری فیلم سال دوم دانشکده من به کارگردانی رسول صدرعاملی موکول شود.
 • اینترنت با مشکلات فراوان همراه است؛ علی‌رغم آنکه گفته شده یوزرنیم جهت دسترسی به اینترنت همان شماره ملی ثبت شده در سایت است اما برای بسیاری ، ظاهراً شماره ملی ها تعریف نشده است. در ضمن اینترنت در طبقات منفی یک و منفی دو که سالن های ۳ و ۴ قرار دارد و نشست خبری در آنجا برگزار می شود، بسیار ضعیف بوده و با اختلال همراه است
 • پارکینگ طبقاتی افتتاح شده ولی زهی خیال باطل! همچنان مشکل پارکینگ در پردیس سینمایی ملت ادامه دارد
 • اولین فیلم امروز فیلم مستند خانه ای برای تو ساخته مهدی بخش مقدم بود که برای نشست خبری پس از آن تقریباً به مدت سی دقیقه از بلندگوهای سالن همچنان در حال دعوت برای آن بودند ؛ به عبارتی ساده تر، نخستین نشست خبری جشنواره با کمترین حد استقبال برگزار شد. 

۹ بهمن – مراسم افتتاحیه:

 • کلیپ تقدیر از سیمین معتمد آریا با تشویق معنادار حاضرین در مراسم مواجه شد.
 • پخش صدای تک نفره‌ی یکی از همخوانان زن از صداوسیما باعث به‌وجود آمدن حاشیه‌هایی در بیرون از مراسم شد

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

توجه: این پست هر روز آپدیت می شود و امتیاز فیلمهای تازه به نمایش درآمده، قابل دسترسی خواهند بود.

مبنای امتیازدهی فیلم ها از ۰ تا ۵ خواهد بود:

۰ =بی ارزش، ۱ = ضعیف ، ۲= متوسط، ۳= خوب، ۴= عالی ۵= شاهکار

برای دسترسی سریعتر به امتیازهای یک فیلم، نام آن را درکادر جست و جوی پائین وارد کنید. همچنین برای مرتب کردن انتخاب های برتر هر نویسنده روی اسم شخص کلیک کنید.

نام فیلم / نام نویسندهسحر عصرآزادمحمد پورصادقیپیام خدابنده‌لواحسان طهماسبیسینا هنربخشآرین نغزگومحسن آزاددلمانلی هفت‌لنگسعید عابدیمجید فراهانیرضا میرمهرابیعطیه گل‌دارمیانگین کل
معکوس۱.۵۱۱۱.۵۱۰.۵۱.۵-۱.۵۱
سال دوم دانشکده من۲۲۲۲۲۱.۵-۰.۵۲۲۲
غلامرضا تختی۳۱.۵۲۴۳۲۳۳.۵۳۲.۵۳.۵۲۳
بنفشه آفریقایی۲.۵۱.۵۰.۵۳۲۲۱۲۲.۵۲.۵۲۲
تیغ و ترمه۱۰۱.۵۰۰۰۱۱۰.۵
درخونگاه۳۳۲۳.۵۲۲۱۲۲.۵۰.۵۲
ناگهان درخت۳۲۱۲۳۱۱.۵۲۲-۲.۵۲
قصر شیرین۴۳۲.۵۳.۵۲.۵۳.۵۲.۵۲.۵۳۳۳
سمفونی نهم۱۲۰۱۲.۵۲۰.۵۱.۵۱۰۱
مسخره باز۳۲.۵۱۲.۵۲۲۲.۵۳.۵۳۳۲۲.۵
روزهای نارنجی۳۱۰.۵۱۲۱.۵۲۳۲
زهرمار۲۰۰۰۰۰.۵۱.۵۱۰.۵
خون خدا۱.۵۰.۵۰۰۰۰۰۱۱۰.۵
طلا۲۲.۵۲۲۴۲.۵۲.۵۲.۵۲۱۲.۵
شبی که ماه کامل شد۲.۵۲۱.۵۳.۵۴۲.۵۱۳۲.۵۳.۵۳۲.۵۲.۵
یلدا۱.۵۰.۵۰.۵۰۰۰.۵-۱۰۰.۵
جمشیدیه۱.۵۱۰۱۱۱۰.۵۲۲۱
مردی بدون سایه۱۱۰۰۱۰.۵۱۱۱.۵۰۰.۵
دیدن این فیلم جرم است!۱۰.۵۰۰۰.۵۱.۵۱.۵۲۱
بیست و سه نفر۳۲۱۲۲۲۰.۵۳۳۲
پالتو شتری۱.۵۰.۵۰.۵۲۱۱.۵۰.۵۱۱.۵۱.۵۱
متری شیش و نیم۴۲.۵۲۳۴۳۳.۵۴.۵۴۴۲۳.۵
ایده اصلی۱.۵۰.۵۰۱.۵۱۰.۵۲۱۰۱
سرخ پوست۳.۵۳.۵۳۴۴۲۴۴۲.۵۳۴۴۳.۵
سونامی۱.۵۰۰.۵۱۲.۵۱۲۱۱
جان‌دار۱.۵۱۱۲.۵۲.۵۱.۵۱۲۲۳۲۰.۵۲
قسم۲۳۲.۵۲۳۲۲.۵۳۲.۵۳۲۲.۵
آشفته‌گی۲.۵۱.۵۰.۵۱.۵۱۱۲۲.۵۲۱.۵
حمال طلا۲۰۰.۵۲.۵۰.۵۱۲.۵۲۱
ماجرای نیمروز: رد خون۴۱.۵۰.۵۲.۵۲۲.۵۳۳۳۲۲.۵
خانه ای برای تو (مستند)۲۱.۵۲.۵۲
بهارستان خانه ملت (مستند)۱.۵۰۱
تمام چیزهایی که جایشان خالیست (مستند)۱.۵۱.۵
دلبند (مستند)۰.۵۱.۵۲۱.۵
نت‌های مسی یک رویا (مستند)۱۲۱.۵
بچه خور (کوتاه)۳۱۲
دریای تلخ (کوتاه)۰.۵۰.۵
رورانس (کوتاه)۱۱
گسل(کوتاه)۰.۵۰۰

 

جدول اکران مردمی سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر

فیلم‌های برگزیده مردمی

در آخرین اعلام نتایج مردمی پیش از دو روز تعطیلات ۱۹ و ۲۰ بهمن، فیلم ۲۳ نفر هم از جدول آرای مردمی حذف شد تا در نهایت این پنج فیلم برای کسب سیمرغ بلورین به رقابت با یکدیگر بپردازند:

پنجمین اعلام نتایج مردمی که مربوط به شمارش آراء پانزدهم بهمن بود، حکایت از آن داشت تا فیلم جان دار نیز از جدول آرای مردمی حذف شده تا در نهایت این شش فیلم برای کسب سیمرغ بلورین به رقابت با یکدیگر همچنان ادامه دهند:

چهارمین اعلام نتایج آرای مردمی با یک اتفاق عجیب همراه بود؛ در روز سه شنبه ۱۶ بهمن نتایج شمارش آرای شب گذشته اعلام شد که طی آن فیلم قصر شیرین به کارگردانی رضا میرکریمی هم از جدول آرای مردمی حذف شد تا این هفت فیلم برای بدست آوردن سیمرغ بلورین بهترین فیلم مردمی سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر با یکدیگر رقابت کنند:

با اعلام سومین نتیجه فیلم های برگزیده مردمی در روز دوشنبه ۱۵ بهمن ماه که مربوط به شمارش آرای شب قبل بود، مشخص شد فیلم قسم به کارگردانی محسن تنابنده هم از جدول فیلم های برگزیده مردمی خارج شده است تا در نهایت این هشت فیلم همچنان برای دریافت سیمرغ بلورین بهترین فیلم مردمی با هم رقابت کنند:

 

در روز یکشنبه ۱۴ بهممن ماه ، دومین نتیجه فیلم های برگزیده مردمی که مربوط به شب شمارش آرا در شب قبل است اعلام شد: (تفاوتش با شب قبل حذف فیلم بنفشه آفریقایی است)

 

اولین نتیجه اعلام شده از فیلم های برگزیده مردمی: