شگفتی ها از راه می رسند؛

بررسی فیلم های چراغهای ناتمام، شماره 17 سهیلا، دعوتنامه و تابستان داغ

بررسی فیلم های چراغهای ناتمام، شماره 17 سهیلا، دعوتنامه و تابستان داغ

سینمافا- مهدی غضنفری- همه فیلم های شاخص جشنواره که تا اکنون در سالن میلاد به نمایش در آمده است فیلم اولی اند و تعدادش برای جشنواره ای محلی چون ما حیرت انگیز است . تا روز دوم جشنواره در سالن میلاد 8 فیلم بلند داستانی از هر دو بخش اصلی جشنواره(سودای سیمرغ و چشم انداز سینمای ایران ) به نمایش در آمد است تا اکنون یک شگفتی داشتیم “خانه” (اصغر یوسفی نژاد ) و یک فیلم به نسبت خوب “تابستان داغ” (ابراهیم ایرج زاد ) و دو فیلم جالب “شماره 17 سهیلا” (محمود غفاری ) و “ایتالیا ایتالیا” (کاوه صباغ زاده ) و این برای روز دوم جشنواره محلی ما و از بین 8فیلم حیرت انگیز است.

البته جشنواره فیلم های خیلی ضعیف و پایین تر از استاندارد هم دارد فیلم هایی چون “آزاد به قید شرط” (حسین شهابی ) و” دعوت نامه “(مهرداد فرید ) که خب بهتر بود چنین فیلم هایی در جشنواره نباشد .

1- در روز دوم جشنواره در سالن همایش های میلاد 4 فیلم به نمایش در آمد :
چراغ های ناتمام (مصطفی سلطانی) شماره 17 سهیلا (محمود غفاری) دعوت نامه (مهرداد فرید) تابستان داغ (ابراهیم ایرج زاد )

چراغ های ناتمام (مصطفی سلطانی )/ اصراری نیست دیده شود
در سینمای ایران دو گونه تولید وجود دارد . گونه ای که فیلمساز دغدغه ای پیدا می کند خودش یا با مشارکت فرد دیگری فیلمنامه ای می نویسد و بعد تلاش می کند برای فیلمنامه اش سرمایه ای پیدا کند . در خوش بینانه ترین شکل ممکن 50 درصد از تولیدات سینمای ایران از این روش به تولید و نمایش رسیده اند. اما 50 درصد دیگرتولید درسینمای ایران برای پولی که وجود دارد فیلمنامه ای نوشته می شود . احتمالن مهم نیست فیلم از چه کفیتی برخوردار است و اصلا در آینده به اکران می رسد . نمایش در جشنواره مهم است که امسال سراسری هم است . “چراغ های ناتمام” چنین تولیدی در سینمای ایران است

شماره 17 سهیلا (محمود غفاری ) / با تاکید بدلیل یا دلایلی خوب است دیده شود
ایده مرکزی فیلم در سینمای ایران بدیع و جالب است . فیلم سکانس های بامزه زیادی دارد . کارگردانی فیلم خوب و زهرا داوود نژاد نیز عالی است . پیشنهاد فیلم ساز به دختران بیشتر مسن و یا هنوز ازدواج نکرده (اگر در شرایط جنسی قرار گیرند) در عین بامزگی ،بشدت تلخ و رادیکال است

دعوتنامه ( مهرداد فرید ) / اصراری نیست دیده شود
فیلمی شعار گونه با اجرایی بشدت ضعیف که اذیت می کند .

تابستان داغ (ابراهیم ایرج زاد ) / با تاکید بدلیل یا دلایلی خوب است دیده شود
مستندنمایی با بازیگران مطرح سینمای ایران و تعلیقی هیچکاکی . همان شیوه اصغر فرهادی که دوباره و در داستانی دیگر تکرار شده است . فیلم در اجرا موفق است اما رویکردش در عین ماهرانه بودن بدیع نیست.

guest
لطفا نام حقیقی خود را وارد کنید
آدرس ایمیلتان را وارد کنید
اگر وبسایت دارید، آدرس آن را وارد کنید
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments

آخرین ویدئوها

در حال بارگذاری...

آخرین ها

سینمافا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

0
Would love your thoughts, please comment.x