یک نمایش کم‌نظیر در فضای تئاتری ایران

نگاهی بر نمایش «اسب قاتلین»

نگاهی بر نمایش «اسب قاتلین»

سینمافا- محمد پورصادقی- این روزها نمایش “اسب قاتلین” با نویسندگی رضا گشتاسب کارگردانی سید محمدهادی هاشم‌زاده در سالن استاد سمندریان در تماشاخانه‌ی ایرانشهر به روی صحنه رفته است. این نمایش در فضایی اکسپرسیونیستی و با رگه‌هایی از تئاتر وحشت، فضایی وهم‌آلود را در برابر تماشاگران می‌گستراند. بازیگرانی همچون مریم شکری، امیر خواجه‌میرکی‌پور، فرزاد پریدار و … در این نمایش حضور دارند. در ادامه نگاهی بر کیفیت این اثر می‌اندازیم.

فضای داستانی این نمایش، اگرچه تأثیراتی از داستان‌های معروف ادبیات نمایشی دارد، اما به طرزی منحصر به فرد برای خلق یک اثر وحشتناک پیش می‌رود. طراحی صحنه و عوامل تکمیلی دیگر به خوبی به استحکام فضای مورد نظر نویسنده کمک کرده‌اند. همچنین، طراحی صدا و جلوه‌های صوتی به طور قابل قبولی ارائه شده‌اند تا تماشاگران را در روایت داستان نمایش به خوبی همراهی کنند.

بازیگران نیز در طول اجرای داستان از جنبه‌های مختلفی از جمله بیان، بدن، صدا، انعکاس احساسات و تعامل، توانسته‌اند عملکرد قابل قبولی ارائه دهند و با فضای اکسپرسیونیستی و وحشتناک داستان سازگاری پیدا کنند. در کنار آن، طراحی گریم و نورپردازی مناسب هم تماشاگر را در فضای وهم‌آلود و تاریک داستان فرو می‌برد.

با این حال، نمایش “اسب قاتلین” نقاط ضعفی نیز دارد. در نیمه‌ی پایانی، متن نمایش دچار دوگانگی منطقی می‌شود و نمی‌تواند مخاطب را با رضایتی از نتیجه‌ی پایانی داستان به خارج از سالن تئاتر همراه کند. همچنین، فرم و فضای ساخته شده برای نمایش کشش و جذابیت کافی برای حفظ توجه تماشاگران در طول ۹۰ دقیقه ارائه نمی‌دهد و به مرور زمان تکراری و خسته‌کننده به نظر می‌رسد.

با این حال، با تمام نقاط منفی، “اسب قاتلین” با عملکرد خوبی که دارد، می‌تواند به عنوان یکی از بهترین نمایش‌های سال ۱۴۰۳ شناخته شود. این نمایش با استفاده از فضای واقع‌گرایانه و وهم‌آلود، توانسته است نظرات مثبتی در میان مخاطبان کسب کند.

اطلاع رسانی از طریق ایمیل
به من اطلاع بده در صورت:
guest
لطفا نام حقیقی خود را وارد کنید
آدرس ایمیلتان را وارد کنید
اگر وبسایت دارید، آدرس آن را وارد کنید

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments

جست‌وجو

Generic selectors
فقط تطبیق کامل
جستجو در عناوین خبرها
جستجو در محتوای خبرها و گفتگوها
Post Type Selectors

ویدیو

در حال بارگذاری...

آخرین پست‌ها

سینمافا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

0
Would love your thoughts, please comment.x