انتخاب صفحه

در گفت و گو با سینمافا

ابراهیم فرمانی کارگردان «فنس»: جوایز جشنواره برای گروهی خاص است

ابراهیم فرمانی کارگردان «فنس»: جوایز جشنواره برای گروهی خاص است

سینمافا- ابراهیم فرمانی، متولد ۶۹ از همدان است. وی فیلم مستندی سی دقیقه‌ای به نام «فنس» را در بخش مستند جشنواره امسال دارد.

با او درباره مشکلات فیلمسازان شهرستانی و کیفیت فیلم‌های کوتاه ایران و جهان صحبت کردیم.

 

– فکر می‌کنید مهم‌ترین مشکل فیلمسازان شهرستانی اکنون چیست؟

فیلم‌های بسیار زیادی برای جشنواره‌های فیلم کوتاه ارسال شده و این رقابت را بسیار سخت می‌کند. بر خلاف رویه اصلی جریان فیلم کوتاه که فیلم‌ها باید با هزینه کمی ساخته شود، طبقاتی شده است. پول وارد جریان فیلم کوتاه شده است. عوامل حرفه‌ای وارد شده‌اند. این کار را برای فیلمسازان شهرستانی سخت کرده است. تجهیزات و عوامل در شهرستان‌ها کم است. به نظر من نباید اینگونه باشد. ولی با همه این شرایط بچه‌های شهرستانی دارند کار می‌کنند.

 

از فیلم‌های جشنواره فیلم کوتاه تهران چه آثاری را تا کنون دیده‌اید؟

در این جشنواره ۱۰ فیلم مستند، تجربی و انیمیشن دیده‌ام. واقعا فیلم خوبی ندیدم. نسبت به جشنواره قبل و سر و صدای زیادی که برای بعضی فیلمسازها شده و عوامل معروفی در کنارشان است، آثار چندان درخشانی نیستند. با وجود تبلیغات و جایزه‌ای که به آن فیلم‌ها می‌رسد.

 

– فیلم‌های کوتاه دیگر کشورها را هم می‌بینید؟

من خودم مسئول نمایش فیلم‌های کوتاه در همدان هستم و فیلم‌ها را زیاد می‌بینم. فیلم‌های مستند و کوتاه ایران در مقایسه با دیگر کشورها خیلی قوی هستند. البته این را باید در نظر گرفت که خیلی از فیلم‌های آن کشورها دانشجویی و تجربی هستند و در فیلم‌های ایران عوامل حرفه‌ای حضور دارند و این شاید مقایسه درستی نباشد.

نظر شما در مورد موضوع بالا چیست؟

avatar

جدول ارزشگذاری سینمافا بر فیلم‌های سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر

آخرین ویدئوها

در حال بارگذاری...

آخرین تیترها

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

بایگانی

آرشیو سایت سینمافا از بهمن ۱۳۸۸ تا شهریور ۱۳۹۵