مروری بر کارنامه بازیگری اما استون به بهانه تولدش

اما استون 29 ساله شد

اما استون 29 ساله شد

سینمافا- امروز ششم نوابر برابر است با بیست و نهمین تولدِ اما استون. برنده اسکار و پردرآمدترین بازیگر زن جهان.

استون کارش را با کمدی های نوجوانانه آغاز کرد که در میان آن ها، سوپربد و زامبیلند آثار موفق تری بودند و نامزد بهترین کمدی جوایز منتقدان شدند.

اولین نقطه عطف کارنامه استون در سال “2010”، فیلم ایزی ای بود. اما استون نقش اصلیِ را بر عهده داشت. بازی او به شدت مورد تحسین قرار گرفت و نام او را در بیست و دو سالگی، در جمع نامزدهای بهترین بازیگر زن کمدی گلدن گلوب قرار داد. هر چند جایزه به انت بنینگ رسید. ایزی ای بهترین فیلم کمدی در انتخاب سالانه منتقدان شد. ضمنا استون در جمع نامزدهای ستاره نوظهور در مراسم بفتا قرار گرفت.

یک سال بعد، فیلم “خدمتکار” با حضور اما استون در نقش اصلی مورد استقبال منتقدان و تماشاگران قرار گرفت. با توجه به اینکه فیلم به مسائل تبعیض نژادی می پرداخت، بازی دو بازیگر سیاه پوستش بیشتر مورد توجه قرار گرفت، ولی اما استون هم نقشی چشمگیر در موفقیت فیلم داشت. خدمتکار جایزه گروهی بازیگران را در جشن انجمن بازیگری و انتخاب منتقدان به دست آورد و در تمام مراسم ها از جمله اسکار، نامزد بهترین فیلم شد.

سال “2012” تا “اوایل “2014” به لحاظ هنری، اتفاق مهمی در کارنامه استون رخ نداد. اما حضورش در دو قسمت پرفروش اسپایدرمن، شهرت او را در دنیا، چندین برابر کرد. ضمنا اما استون در انیمیشن کرودز هم صداپیشگی کرد که فروش بالایی داشت و نامزد بهترین انیمیشن اسکار هم شد.

نقطه عطف دوم کارنامه اما استون در جشنواره ونیز “2014” رخ داد. نمایش بردمن با حضور استون، با نزدیک به نود درصد نقد مثبت منتقدان روبرو شد. بردمن در کنار پسرانگی، دو مدعی جدی فصل جوایز بود و موفق شد چهار مجسمه اسکار از جمله بهترین فیلم، کارگردانی و فیلمنامه را کسب کند. استون هم برای اولین بار نامزد اسکار و دومین بار نامزد گلدن گلوب و بفتا شد. همچنین برای دومین بار جوایز گروهی بازیگری به فیلمی با بازی اما استون رسید.

در این سال ها چند فیلم دیگر از جمله دو همکاری استون با وودی آلن هم به نمایش درآمدند که بیشتر در اروپا مورد توجه قرار گرفتند.

سومین و مهم ترین نقطه عطف کارنامه استون. با نمایش لالالند اتفاق افتاد. فیلم نود و سه درصد نقد مثبت گرفت، رکورد گلدن گلوب و نامزدی اسکار را شکست و در تمام مراسم ها جوایز بهترین فیلم و کارگردانی را گرفت، به جز اسکارِ بهترین فیلم. هر چند شش اسکار گرفت. اما استون هم جوایز اسکار، بفتا و گلدن گلوب را گرفت. ضمنا اولین زن آمریکایی برنده جشنواره ونیز بعد از دوازده سال شد.

guest
لطفا نام حقیقی خود را وارد کنید
آدرس ایمیلتان را وارد کنید
اگر وبسایت دارید، آدرس آن را وارد کنید
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments

آخرین ویدئوها

در حال بارگذاری...

آخرین ها

سینمافا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

0
Would love your thoughts, please comment.x