پرستویی برای دومین بار در مورد «قاتل اهلی » نوشت

زد و خورد نوشتاری پرستویی و کیمیایی ادامه دارد

چرا باید «قاتل اهلی» در جشنواره و آن هم در بخش سودای سیمرغ باشد؟ ای کاش فیلم‌های دیگرانی که نادیده گرفته شدند به جای این فیلم نمایش داده می‌شد.

پرویز پرستویی

سینمافا- در ابتدا با روبه اتمام رفتن فیلمبرداری قاتل اهلی تفاوت عقیده و سلیقه تهیه کننده و کارگردان «قاتل اهلی» موجب گردهم آمدن شورای حکمیت شد. نتیجه این حکمیت آن شد که نسخه مورد پسند تهیه کننده برای اکران عمومی به نمایش دربیاید اما نسخه مورد نظر کاگردان که چند سکانسی هم اضافه تر داشت، برای مدت جشنواره فیلم فجر به اکران دربیاید.

اما ماجرا آنجا بالا گرفت که پرویز پرستویی در مطلبی در روزنامه شرق، از فیلم ساخته شده اعلام برائت کرد و از هیات انتخاب جشنواره بدلیل انتخاب این فیلم جهت نمایش در جشنواره فیلم فجر انتقاد کرد.

متن یادداشت پرستویی به این شرح است:

«آقای کیمیایی خالق آثاری مهم مانند «گوزن‌ها»، «قیصر» و«داش آکل» که با این فیلم‌ها یکی از بانیان موج نوی سینمای ایران بودند، در فیلم‌های «ضیافت»، «حکم» و «متروپل» به بنده پیشنهاد همکاری دادند که نتوانستم خود را مجاب کنم که در این فیلم‌ها بازی کنم.

اما امسال از طرف آقای لشکری قوچانی به من پیشنهاد همکاری شد. بعد از خواندن فیلمنامه و اعتقاد به اینکه این فیلم کار متفاوتی در آثار اخیر کیمیایی خواهد شد با علاقه پذیرفتم و با جان و دل برای خلق لحظه لحظه فیلم وقت و انرژی گذاشتم که به قول آقای کیمیایی دیر شد اما شد.

در تمام لحظات فیلمبرداری ارتباط بسیار خوبی بین من و آقای کیمیایی و سایر عوامل و بازیگران برقرار بود تا لحظه آخر که تمام سکانس‌ها طبق همان فیلمنامه‌ای که خوانده و توافقی که کرده بودیم در کنارشان بودم.

در پایان هم به خوبی و خوشی با گروه خداحافظی کردم و ای کاش این حال خوب تا اکران با ما بود. اما غائله به اینجا ختم نشد و اختلاف تهیه‌کننده و کارگردان بر سر اضافه شدن دو سه سکانس کلیدی و مهم به وجود آمد و ما نمی‌دانستیم پس از پایان فیلمبرداری موضوع از چه قرار است و نهایتا حکمیت و تصمیم به فیلمبرداری آنها برای من به عنوان کسی که همیشه اول با احترام به مخاطب نقش را می‌پذیرم و به عشق برقراری ارتباط با ایشان، علامت سوال ایجاد کرد.

این سوال نه فقط برای من بلکه برای بازیگران و عوامل هم ایجاد شده و نهایتا شنیدم که تهیه‌کننده و کارگردان توافق کرده‌اند دو نسخه را به مخاطب نشان دهند. نسخه کارگردان در جشنواره و نسخه تهیه‌کننده در زمان اکران عمومی. نسخه تهیه‌کننده همان است که در فیلمنامه بود اما…

اما نسخه کارگردان را دیدم و فقط بحث اضافه شدن سه سکانس نبود! تغییرات اساسی در فیلمنامه و مونتاژ به گونه‌ای که در خدمت آن دو سه سکانس جدید باشد صدمه اساسی به فیلم زده است. از اینکه از اعتماد و عشقی که به این فیلم داشتم سواستفاده شده متأسفم و به دلیل احترام ویژه‌ای که برای مخاطبان عزیز قائل هستم خواستم پیش از نمایش فیلم به ایشان اعلام کرده باشم این فیلمنامه‌ای نبود که قرار بود بازی کنم و در نتیجه این فیلم که می‌توانست اثری خوب در کارنامه همه ما باشد ارزشش را به مسائل شخصی باخت و آن نشد که با وجود مدیر بودن قرار بود بشود.

در آخر انتقادی هم به هیئت انتخاب جشنواره فیلم فجر دارم. اگر از متخصصان سینمای حرفه‌ای بیشتر در این شورا استفاده می‌شد در آن صورت نقاط ضعف و قوت فیلم‌ها بیشتر جلوه می‌کرد و انتخاب‌ها این گونه نبود که الان هست. آقای افروغ در مصاحبه‌شان تأکید داشتند که فیلم‌ها با حساسیت انتخاب شدند. اگر این گونه است چرا باید «قاتل اهلی» در جشنواره و آن هم در بخش سودای سیمرغ باشد. ای کاش فیلم‌های دیگرانی که نادیده گرفته شدند به جای این فیلم نمایش داده می‌شد.»

این یادداشت با واکنش های بسیاری در بین سینماگران و فضای مجازی مواجه شد تا جایی که مسعمود کیمیایی درصدد دفاع از فیلم و پاسخ به مطالب ادعا شده از سوی پرستویی بر آمد:

چرا به حرف‌های سرمایه گوش کردید و سراغی از من نگرفتید؟ من کی به دو نسخه بودن قاتل اهلی رضایت دادم؟ نسخه‌ی مرا کجا دیده‌اید، کنار تهیه‌کننده؟ باید مواظب آدم‌هایی که تبلیغات بلدند و از این راه پول‌دار شده‌اند بود. کاش یکبار به خانه‌ای که سر سفره‌ی آن نشستی، می‌نشستی و به من گوش می‌دادی.

شما دستمزد فیلم قاتل اهلی را به گفته‌ی تهیه‌کننده‌ی آن دویست‌وهفتاد میلیون تومان گرفته‌اید که تمام آن نقد شده است. اما ایشان هنوز طبق قرارداد، نیمی بیشتر از دستمزد قراداد من را نداده‌اند. رفاقت کنید، بقیه‌ی پول من و دیگر عوامل را بگیرید و سالی یک فیلم از آن فیلم‌های دفاعی، خود بازی کنید.

فیلم قاتل اهلی یک نسخه دارد، یک تألیف دارد. هیچگاه فکر نمی‌کردم در نوشته‌ای جواب شما را بدهم. دو تفکر دور از هم و دو تجربه‌ای جدا. کار را آسان می‌کردید، تماس می‌گرفتید و موضوع را می‌پرسیدید. این‌ها موضوعات سودآوری نیستند. برای شما مهم است که در فیلم‌های من دعوت شده‌اید اما بازی نکرده‌اید. نتوانستید خود را مجاب کنید. بعضی از فیلم‌هایی که خود را مجاب و بازی کرده‌اید به یاد داریم.

در نمایش برای هیئت انتخاب جشنواره‌ی فجر قاتل اهلی با تمام آرا تأیید شد. شما می‌گویید ای کاش این فیلمی را ندیده‌اید که من و فیلم‌بردار و آهنگساز و صداگذار هنوز کامل ندیده‌ایم؛ انتخاب نمی‌شد و فیلم دیگری که به‌طور قطع نادیده گرفته شده؛ قبول می‌شد.

شما را مردم دوست دارند، مواظب این دوست داشته‌ها باشید، شما بازیگر دانسته‌ای هستید و در فیلم قاتل اهلی بسیار دانسته بازی کردید.

پرویز پرستویی روز گذشته در یادداشتی از اینکه فیلم قاتل اهلی در دو نسخه در جشنواره ارائه شده و نسخه جشنواره فیلم فجر با نسخه اکران آن متفاوت است؛ اعتراض کرد.

چندی پیش نیز به‌دنبال اختلافاتی که بین تهیه‌کننده و کارگردان فیلم قاتل اهلی به‌وجود آمد؛ جلسه‌ای در خانه سینما تشکیل و مقرر شد فیلم در دو نسخه ارائه شود؛ یکی نسخه جشنواره فیلم فجر براساس نظر مسعود کیمیایی و دیگری نسخه اکران براساس نظر تهیه‌کننده.

پاسخ و ادعاهای جدید کیمیایی هم در فضای مجازی دست به دست شد و در نهایت پرویز پرستویی نیز در اینستاگرامش پیامی دیگر در مورد جواب کیمیایی منتشر کرد:

اینجوری شده دیگه؛ وقتی به یه آدم زیادی لطف می‌کنی بعد از مدتی هم خودشو گم میکنه هم تورو

guest
لطفا نام حقیقی خود را وارد کنید
آدرس ایمیلتان را وارد کنید
اگر وبسایت دارید، آدرس آن را وارد کنید
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments

آخرین ویدئوها

در حال بارگذاری...

آخرین ها

سینمافا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

0
Would love your thoughts, please comment.x