پیشبینی سینمافا از نامزدهای گلدن گلوب

نولان، اسپیلبرگ، دل‌تورو و چند فیلمساز دیگر

نولان، اسپیلبرگ، دل‌تورو و چند فیلمساز دیگر

سینمافا- پیام خدابنده‌لو- فردا بعد از ظهر ساعت چهار و چهل و پنج دقیقه (به وقت تهران) اسامی نامزدهای هفتاد و پنجمین دوره جوایز گلدن گلوب اعلام خواهد شد. جشنی بسیار پر مخاطب که تاثیر چشمگیری هم بر برگزیدگان مراسم اسکار، دارد.

امسال هم اکثر فیلم‌های مهم در بخش درام به رقابت می‌پردازند و به همین دلیل بخش کمدی، از هیجان کم‌تری برخوردار است. با این حال در بخش «بهترین بازیگر زن» مدعیان اصلی میان دو رشته تقسیم شده‌اند و می‌توان هیجان بهترین بازیگر زن کمدی را همپای درام دانست.

در اینجا پیشبینی سینمافا را از نامزدهای احتمالی هر بخش، می‌خوانید.

 

بهترین فیلم درام
در این رشته، می‌توان از حالا روی حضور «مرا با نام خودت صدا بزن» که نود و پنج درصد نقد مثبت گرفته و ساخته‌های جدید نولان، اسپیلبرگ و دل‌تورو شرط بست. تردید در مورد پنجمین فیلم است که فیلم جدید پل توماس اندرسون با تناقض میان نقدهای مثبت منتقدان و کم توجهی جوایزشان، معما را پیچیده کرده. «سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری» هم با جایزه سرنوشت‌ساز جشنواره تورنتو و جایزه فیلمنامه جشنواره ونیز، گزینه‌ای نیست که بشود به راحتی از آن عبور کرد. با این حال محبوبیت روزافزون پروژه فلوریدا، گمانه‌زنی‌ها را به سمت نامزدی این فیلم می‌برد.

نامزدهای احتمالی:
مرا با نام خودت صدا بزن
دانکرک
شکل آب
پست
پروژه فلوریدا

تعقیب کنندگان:
سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری
نخ خیال
تاریک‌ترین ساعات
لجن‌زار
واندر وومن

 

بهترین فیلم کمدی/ موزیکال
امسال به قدری کمدی‌های درخشان کم بودند که گلدن گلوب تصمیم گرفت درام ترسناک «بیرون بیرون» را هم در این بخش، مورد ارزیابی قرار دهد که با واکنش‌ سازندگانش مواجه شد. در هر صورت، مدعی اصلی این بخش «لیدی برد» است که با نود و چهار درصد نقد مثبت در متاکریتیک و بردن جایزه منتقدان نیویورک، می‌توانست بی رقیب باشد اگر محبوبیت عجیب «برو بیرون» کار را برایش سخت نمی‌کرد. «بیماری بزرگ» هم با نامزدی در جشن انتخاب منتقدان و قرار گرفتن در جمع ده فیلم برتر انستیوی فیلمسازی آمریکا، نامزد شدنش را قطعی کرد. بقیه فیلم‌ها همگی شانسی برابر دارند. دو فیلم «هنرمند فاجعه» و «من تونیا» این فرصت را دارند که به خاطر درخشش بازیگران‌شان، بیشتر به چشم بیایند.

نامزدهای احتمالی:
لیدی برد
برو بیرون
بیماری بزرگ
هنرمند فاجعه
من، تونیا

تعقیب کنندگان:
نبرد جنسیت‌ها
شومن بزرگ
کوچک‌سازی
دختران سفر
بیبی درایور

 

بهترین بازیگر زن درام
این بخش به دوئل سالی هاوکینز و فرانسیس مک‌دورماند بدل شده و البته تبلیغات عظیم بر سر فیلم اسپیلبرگ، مریل استریپ را هم به گزینه‌ای تقریبا قطعی کرده. اما در غیاب چهار مدعی که در بخش کمدی رقابت می‌کنند، فضا باز شده تا از جمله جسیکا چستین به دنبال پنجمین نامزدی‌اش طی هفت سال اخیر باشد. حضور هاوکینز، مک‌دورماند، استریپ و چستین را قطعی بدانید اما تنها سهمیه باقی مانده، به جدال چندین بازیگر بدل خواهد شد و حتی جنیفر لارنس برای فیلم «مادر!» هم به آن نیم نگاهی انداخته. همین‌طور بروکلین پرینس، کودک فیلم «پروژه فلوریدا» که رسانه‌ها روی بازی‌اش زیاد مانور داده‌اند.

نامزدهای احتمالی:
سالی هاوکینز (شکل آب)
فرانسیس مک‌دورماند (سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری)
مریل استریپ (پست)
جسیکا چستین (مالی گیم)
بروکلین پرینس (پروژه فلوریدا)

تعقیب کنندگان:
جنیفر لارنس (مادر!)
گل گدوت (زن شگفت‌انگیز)
انت بنینگ (ستاره‌ها در لیورپول نمی‌میرند)
کیت وینسلت (چرخ و فلک)
ویکی کریپس (نخ خیال)

 

بهترین بازیگر مرد درام
تقریبا تمام مدعیان اسکار، امسال در این رشته حضور دارند. از یک طرف گری اولدمن را در نقش چرچیل افسانه‌ای داریم و سوی دیگر آخرین نقش‌آفرینی دنیل دی لوییس در فیلم تحسین شده پول توماس اندرسون. تیمتوتی کالامات هم برای «مرا با نام خودت صدا بزن» در این هفته‌ها حسابی تشویق شده و غیر ممکن است رای دهندگان نام تام هنکس را در همکاری جدیدش با اسپیلبرگ، ننویسند. در عین حال جیک جیلنهال هم در نقش مردی که پاهایش را از دست می‌دهد به قدری تکان دهنده بوده که به نظر می‌رسد پنج نامزد این بخش، از حالا مشخصند.

نامزدهای احتمالی:
گری اولدمن (تاریک‌ترین ساعات)
تیمتوتی کالامات (مرا با نام خودت صدا بزن)
دنیل دی لوییس (نخ خیال)
تام هنکس (پست)
جیک جیلنهال (قوی‌تر)

تعقیب کنندگان:
اندرو گارفیلد (نفس بکش)
دنزل واشنگتن (رومن جی اسرائیل)
جرمی رنر (رودخانه ویند)
جیمز مک‌آووی (اسپلیت)
کریستین بیل (خصمانه)

 

بهترین بازیگر زن کمدی/ موزیکال
بازیگران زن کمدی امسال چندان خوش‌شانس نبودند. بر خلاف اکثر سال‌ها، امسال ترافیک سنگینی از مدعیان اسکار در این رشته هستند. مگر نه در شرایط عادی، اما واتسون با «دیو و دلبر» به راحتی اولین نامزدی مهم زندگی‌اش را دشت می‌کرد. رونان که حالا مدعی اسکار است، شانس نخست گلدن گلوب کمدی است اما مارگو رابی تا آخرین لحظات، بلای جان او خواهد بود! استون و دنچ که هنوز امید اندکی به اسکار دارند، اینجا می‌توانند به راحتی کاندیدا شوند. اما همه پرسش‌ها بر تک سهمیه‌ایست که چند نفر بر سرش می‌جنگند. شاید محبوبیت «بیماری بزرگ» به زویی کازان کمک کند.

نامزدهای احتمالی:
سیرشا رونان (لیدی برد)
مارگو رابی (من، تونیا)
اما استون (نبرد جنسیت‌ها)
جودی دنچ (ویکتوریا و عبدل)
زویی کازان (بیماری بزرگ)

تعقیب کنندگان:
اما واتسون (دیو و دلبر)
میشل ویلیامز (شومن بزرگ)
آلیسون ویلیامز (برو بیرون)
کویین لطیفه (دختران سفر)
دبرا وینگر (عاشقان)

 

بهترین بازیگر مرد کمدی/ موزیکال
جیمز فرانکو از حالا بابت کسب این جایزه مطمئن است. با این حال کمدی حساب شدن «برو بیرون» دنیل کالویا را به این بخش فرستاد و کمیل نانجیانی هم با توجه به ریشه آسیایی‌اش، گزینه‌ای مطلوب خواهد بود. دو ظرفیت دیگر به محل رقابت چند ستاره بزرگ هالیوود بدل شده که نمی‌توان پیشبینی دقیقی از آن کرد.

نامزدهای احتمالی:
جیمز فرانکو (هنرمند فاجعه)
دنیل کالویا (برو بیرون)
کمیل نانجیانی (بیماری بزرگ)
استیو کارل (نبرد جنسیت‌ها)
هیو جکمن (شومن بزرگ)

تعقیب کنندگان:
آدام سندلر (ماجراهای خانواده مایروویتس)
مت دیمون (کوچک‌سازی)
کریس همزورت (ثور: راگناروک)
تام کروز (ساخت آمریکا)
انسل الگورت (بیبی درایور)

 

بهترین بازیگر زن مکمل
همچون بخش بازیگر زن کمدی، اینجا هم رقابت میان بازیگران لیدی برد و من، تونیا است. اما هیچکدام از مدعیان نمی‌توانند از حضورشان در جمع پنج نامزد این بخش مطمئن باشند. حداقل هشت زن بر سر سه ظرفیت باقی مانده، با هم خواهند جنگید.

نامزدهای احتمالی:
لوری مکتاف (لیدی برد)
الیسن جنی (من، تونیا)
مری جی بلایج (لجن‌زار)
هونگ چائو (کوچک‌سازی)
اکتاویا اسپنسر (شکل آب)

تعقیب کنندگان:
ملیسا لئو (نو آوری)
هالی هانتر (بیماری بزرگ)
تیفانی هدیش (دختران سفر)
لسلی منویل (نخ خیال)
کریستین اسکات توماس (تاریک‌ترین ساعات)

 

بهترین بازیگر مرد مکمل
این احتمالا کم هیجان‌ترین رشته بازیگری سال خواهد بود. مدعیان کم هستند و به نظر می‌رسد تنها فرصتی است که ویلیام دفو بعد از دهه‌ها بازیگری، بالاخره به جایزه برسد. سم راکول هم به قدری تحسین شده که بتواند روی نامزدی حساب کند و از میان بازیگران «مرا با نام خودت صدا بزن» حداقل یک نفر، کاندید خواهد شد. بقیه نامزدهای این رشته، در هاله‌ای از ابهام قرار خواهد داشت.

نامزدهای احتمالی:
ویلیام دفو (پروژه فلوریدا)
سم راکول (سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری)
آرمی هامر (مرا با نام خودت صدا بزن)
ریچارد جنکینز (شکل آب)
مایکل استالبرگ (مرا با نام خودت صدا بزن)

تعقیب کنندگان:
پاتریک استوارت (لوگان)
بن مندلسون (تاریک‌ترین ساعات)
باب اودنکیرک (پست)
مارک رایلنز (دانکرک)
ادریس آلبا (مالی گیمز)

 

بهترین کارگردان
نولان و دل‌تورو آن‌قدر بابت جنبه‌های فنی فیلمشان ستایش شده‌اند که از حالا جایشان رزرو شده. اسپیلبرگ هم همیشه از نفوذ رسانه‌ایش به نفع فیلم‌هایش، بهره برده. «مرا با نام خودت صدا بزن» به عنوان ستایش شده‌ترین فیلم سال هم قطعا جایی در این رشته خواهد داشت. می‌ماند یک ظرفیت دیگر. در سالی که کارگردانان زن فیلم‌های مهمی ساخته‌اند (لیدی‌برد، لجن‌زار، واندروومن، دیترویت، نبرد جنسیت‌ها و فیلم خارجی زبان «آنها اول پدرم را کشتند») نامزد نشدن حداقل یک فیلمساز زن، توهین آمیز خواهد بود. در این بین گرتا گرویگ بابت تمام ستایش‌ها از «لیدی برد» جدی‌ترین گزینه است. در عین حال نباید جردن پیل گذشت که بابت سیاه پوست بودنش، می‌تواند نامزدهای امسال را تماما مردانه کند.

نامزدهای احتمالی:
کریستوفر نولان (دانکرک)
گیرمو دل‌تورو (شکل آب)
استیون اسپیلبرگ (پست)
لوکا گوادانینو (مرا با نام خودت صدا بزن)
گرتا گرویگ (لیدی برد)

تعقیب کنندگان:
جو رایت (تاریک‌ترین ساعات)
جردن پیل (برو بیرون)
مارتی مک‌دونا (سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری)
دی ریس (لجن‌زار)
پتی جنکینز (واندر وومن)

 

بهترین فیلمنامه
گلدن گلوب فیلمنامه‌های اوریجینال و اقتباسی را در یک بخش، ادغام می‌کند و در نتیجه رقابت بسیار فشرده می‌شود. سختی کار امسال این است که فیلم‌های عظیم تحسین شده همه در فیلمنامه لنگ می‌زنند و این به آثار مستقل، مجال داده تا خودشان را در این بخش محک بزنند. امکان ندارد «لیدی برد»، «برو بیرون» و «مرا با نام خودت صدا بزن» بیرون بمانند و «سه بیلبورد» هم تقریبا بارش را بسته. ولی یک ظرفیت پنجم مانده که حداقل هفت – هشت مدعی دارد.

نامزدهای احتمالی:
لیدی برد
برو بیرون
مرا با نام خودت صدا بزن
سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری
بیماری بزرگ

تعقیب کنندگان:
نخ خیال
پروژه‌ فلوریدا
پست
شکل آب
تاریک‌ترین ساعات

 

بهترین موسیقی
امسال رشته‌های فنی برای پنج فیلم دانرک، بلید رانر، شکل آب، نخ خیال و تاریک‌ترین ساعات است که احتمالا رشته موسیقی را هم در اختیار خود خواهند داشت. ولی جان ویلیامز در همکاری‌هایش با اسپیلبرگ و پروژه‌های جنگ ستاره‌ای، کماکان یک گزینه بالقوه است.

نامزدهای احتمالی:
دانکرک
بلید رانر 2049
شکل آب
نخ خیال
تاریک‌ترین ساعات

تعقیب کنندگان:
پست
جنگ‌های ستاره‌ای
ویکتوریا و عبدل
کوکو
سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری

 

guest
لطفا نام حقیقی خود را وارد کنید
آدرس ایمیلتان را وارد کنید
اگر وبسایت دارید، آدرس آن را وارد کنید
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments

آخرین ویدئوها

در حال بارگذاری...

آخرین ها

سینمافا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x