این فیلم با کسب چهار جایزه پیشتاز جوایز اسکار شد

یادداشتی بر فیلم «راپسودی بوهمی» (Bohemian Rhapsody) به کارگردانی برایان سینگر

یادداشتی بر فیلم «راپسودی بوهمی» (Bohemian Rhapsody) به کارگردانی برایان سینگر

سینمافا- محمد خضریان‌زاده- فاروق (رامی ملک) جوانی اهل تانزانیا است که در قسمت تخلیه بار فرودگاه لندن کار می کند اما او عاشق موزیک و خوانندگی است (تا این حد عاشق موزیک است که اسمش را به “فردی” تغییر داده است). فاروق شبی به کلوپی می‌رود و با یک گروه موسیقی آشنا می‌شود که خواننده‌اش جدا شده است و در همین حین، فاروق به گروه پیشنهاد خوانندگی می‌دهد و آنها نیز قبول می کنند و ماجراجویی فردی مرکوری آغاز می‌شود.

«راپسودی بوهمی» درامی موزیکال، زندگینامه‌ای و بر اساس داستان واقعی است که از ابتدای تشکیل یک گروه موسیقی و اسم‌گذاری گروه (کوئین) تا نحوه ضبط آهنگ در استودیو و معرفی به کمپانی موسیقی و همچنین پشت صحنه کنسرت ها و رسیدن به اوج شهرت و محبوبیت در دنیا و حواشی آن را شامل می‌شود و در مجموع به زندگی هنری فردی مرکوری و مشکلاتش با خانواده و نحوه عاشق شدنش با مری دوست دخترش (لوسی بوینتون) و همچنین اختلافش با اعضای گروه و در انتها اجرای کنسرت «لایو اید» می پردازد.

رامی ملک با بازی پر اکت بدنی خود (به دلیل سبک موسیقی) و همچنین بازی احساساتی و گریم خاصش چشم داوران را به خود جلب کرد که توانست جایزه بهترین نقش اول مرد از اسکار و گلدن گلوب را از آن خود کند.

برای رسیدن به هدف، اراده و پشتکار و بی توجهی به حاشیه‌های دور و اطراف و حتی خانواده مهم‌ترین نکات هستند. نکته جالب‌تر در اثر این است که سه نفر اصلی گروه (فردی، راجر و برایان) هر کدام از لحاظ تحصیلات آکادمیک هیچ ربطی به موسیقی ندارند. فردی کارگر تخلیه بار فرودگاه است و راجر دندان پزشکی و برایان فیزیک می‌خواند، اما این گروه سه نفره کار گروهی موسیقی را به طور حرفه‌ای دنبال کردند و نتیجه اش را به خوبی دیدند.

وقتی حرفه و استعدادی را پیش بگیری و دوستش داشته باشی، خیلی پارامترهای فرعی، خود به خود کنار می‌روند. مثلا چهره زیبا و نرمال داشتن، اما در شرایط درست و بجا قرار گرفتن و در آخر ارائه کردن استعداد برای اهل فن، مهم‌تر است.

نکته دیگر این است که انسان باید از نواقص ظاهری خود که از دید دیگر افراد زشت و یا ناتوانی را نشان می‌دهد، چشم پوشی کند و در راستای هدفش استفاده کند و بعد از رسیدن به هدف، تمام زشتی‌ها و نواقص برای جامعه تبدیل به زیبایی می‌شود و حتی می‌تواند روی الگوی ظاهری و فکری جامعه تاثیر بگذارد.

نمره: 6.8 از 10

guest
لطفا نام حقیقی خود را وارد کنید
آدرس ایمیلتان را وارد کنید
اگر وبسایت دارید، آدرس آن را وارد کنید
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments

آخرین ویدئوها

در حال بارگذاری...

آخرین ها

سینمافا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

0
Would love your thoughts, please comment.x