فیلم رما تحسین شده‌ترین فیلم 2018 در جهان است

پرونده سینمافا برای فیلم «رما» (Roma) آلفونسو کوارون/ با مطالب و ترجمه‌های اختصاصی

پرونده سینمافا برای فیلم «رما» (Roma) آلفونسو کوارون/ با مطالب و ترجمه‌های اختصاصی

سینمافا- بیست و هشتم آگوست وقتی فیلم «رما» برای اولین بار در جشنواره فیلم ونیز به نمایش درآمد، منتقدان از یک اتفاق شگفت‌انگیز خبر دادند. کم‌تر فیلمی در این سال‌ها توانسته بود بین سینمانویس‌هایی از کشورهای مختلف دنیا، چنین اجماع نظری ایجاد کند.

آلفونسو کوارون که پنج سال پیش با فیلم پرهزینه «جاذبه» برنده اسکار کارگردانی شده بود، این بار با فیلمی بسیار جمع و جور و شخصی به ونیز بازگشته بود، اما دایره موافقان «رما» حتی بیشتر از قبلی بود. هیچ جدول ارزش‌گذاری‌ در ونیز منتشر نمی‌شد که «رما» فیلم اول منتقدانش نباشد، آن هم در جشنواره‌ای با حضور انبوه فیلمسازان نامی.

رما مطابق پیش‌بینی‌ها شیر طلای ونیز را گرفت و علیرغم اینکه مکزیکی زبان بود، نظر مثبت تماشاگران انگلیسی زبان کانادایی را جلب کرد و فیلم سوم جشنواره تورنتو آنها شد.

از همان زمان زمزمه‌هایی مبنی بر درخشیدن «رما» در فصل جوایز شنیده شد. کم کم کار به جایی که رسید که نه تنها اسکار «بهترین فیلم خارجی زبان» برای «رما» گارانتی شد، بلکه صحبت از احتمال موفقیتش در رشته‌های اصلی از جمله بهترین فیلم، کارگردانی، فیلمنامه اوریجینال، فیلمبرداری، تدوین و چند رشته فنی و بازیگری است.

جالب اینکه کوارون خودش شخصا علاوه بر کارگردانی، تهیه کنندگی، نگارش فیلمنامه، فیلمبرداری و تدوین این اثر را هم انجام داده! اگر «رما» برنده اسکار بهترین فیلم شود، اولین فیلم خارجی زبان طی تمام 91 دوره خواهد بود که به چنین موفقیتی دست می‌یابد.

با توجه به اینکه این فیلم طی روزهای گذشته توسط نت فلیکس، در اینترنت عرضه شده و امکان تماشایش برای مخاطبان ایرانی هم وجود دارد، ما هم پرونده‌ای را برای این فیلم در نظر گرفتیم.

این پرونده شامل دو ترجمه و دو مطلب اختصاصی می‌شود. سه نقدی که در این پرونده آمده، مواضع کاملا متفاوتی نسبت به فیلم دارند و طبعا قضاوت با مخاطب خواهد بود.

 

مطالب پرونده:

– مروری بر فیلم رما (Roma): آلفونسو کوارون شاهکار خود را می‌سازد (نقد پیتر تراورس)/ ترجمه: شیرین صفاپور

– آلفونسو کوارون می‌گوید بله، مردم به او گفتند دیوانه است که «رما» را ساخته است! (مصاحبه)/ ترجمه: امیرعلی مهاجری

– رنگ باخته/ اولین نقد سینمافا بر فیلم «رما» (Roma) آلفونسو کوارون/ میکائیل خسرویان

– دومین نقد سینمافا بر فیلم «رما» (Roma) آلفونسو کوارون/ محمد خضریان‌زاده

 

دبیر پرونده: پیام خدابنده‌لو

guest
لطفا نام حقیقی خود را وارد کنید
آدرس ایمیلتان را وارد کنید
اگر وبسایت دارید، آدرس آن را وارد کنید

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments

جست‌وجو

Generic selectors
فقط تطبیق کامل
جستجو در عناوین خبرها
جستجو در محتوای خبرها و گفتگوها
Post Type Selectors

سینمافا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

آخرین تیترها

آخرین ویدئوها

در حال بارگذاری...
0
Would love your thoughts, please comment.x