سیاهپوستان حتی وقتی اجازه رای نداشتند و آزاد نبودند، برای این کشور جنگیدند

اسپایک لی: هیچ وقت طرفدار مزخرفات گاوچرانی جان فورد و جان وین نبوده‌ام

اسپایک لی: هیچ وقت طرفدار مزخرفات گاوچرانی جان فورد و جان وین نبوده‌ام

سینمافا- اسپایک لی کارگردان سرشناس آمریکایی و سازنده فیلم‌های «مالکوم ایکس» و «کار درست را انجام بده» در یک سخنرانی در لندن به شدت از رویه تاریخی هالیوود در نمایش اقلیت‌ها انتقاد کرد و دونالد ترامپ را هم به باد تمسخر گرفت.

لی که با فیلم آخرش «بلککلنزمن» بار دیگر مورد توجه قرار گرفته، با نمایش بخش‌هایی از فیلم‌های خود، درباره وضعیت سیاسی آمریکا و دنیا هم صحبت کرد. او بعد از پخش کلیپی از فیلم «Bamboozled» که در سال ۲۰۰۰ ساخته، گفت: «این فیلم درباره شیطانی نشان دادن سیاهپوستان و خفیف کردن آنهاست. این کاریست که هالیوود می‌کند… وقتی این فیلم را ساختم، سینما در آمریکا حدود ۱۰۰ سال عمر داشت و حداقل ۵۰ سال از ورود تلویزیون می‌گذشت. این فیلم درباره چگونگی رفتار با مردم سیاهپوست است.»

او در ادامه به شدت از ژانر وسترن و دو تن از برجسته‌ترین سینماگران آمریکایی که با این ژانر شناخته می‌شوند، انتقاد کرد: «سینما همان افرادی‌ست که قصه می‌گویند. این افراد خسارت زیادی به بار آورده‌اند. هیچوقت طرفدار جان وین و جان فورد و آن مزخرفات گاوچرانی نبودم. از آنها متنفرم. بومیان آمریکا به شکل وحشی و حیوان نمایش داده می‌شدند. لعنت به جان وین و جان فورد.»

او در بخش دیگری از سخنرانی ۹۰ دقیقه‌ای خود دونالد ترامپ را هم از انتقادات خود بی‌نصیب نگذاشت: «ایالات متحده بر اساس نسل کشی، دزدیدن زمین و دزدیدن آفریقایی‌ها از سرزمین‌شان برای کار روی آن زمین‌های دزدیده شده بنا شد. مردم سیاهپوست آمریکا را ساختند. این یارو در کاخ سفید که اسمش را نمی‌گویم. مامور نارنجی… کل ماجرا دروغ و تغییر روایت و دروغگویی است. روایت واقعی دزدیده شده. سیاهپوستان حتی وقتی اجازه رای نداشتند و آزاد نبودند، برای این کشور جنگیدند.»

اسپایک لی همچنین درباره «بلککلنزمن» گفت که این فیلم موضوعی جهانی را مطرح می‌کند و خیزش راست‌گراها چیزیست که همه باید به آن توجه کنند.

 

منبع: آی سینما

guest
لطفا نام حقیقی خود را وارد کنید
آدرس ایمیلتان را وارد کنید
اگر وبسایت دارید، آدرس آن را وارد کنید

0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments

جست‌وجو

Generic selectors
فقط تطبیق کامل
جستجو در عناوین خبرها
جستجو در محتوای خبرها و گفتگوها
Post Type Selectors

آخرین ویدئوها

در حال بارگذاری...

آخرین ها

سینمافا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

0
Would love your thoughts, please comment.x