انتخاب صفحه

فرار تماشاگران از نمایشی آشفته؛

درباره نمایش «دوستت دارم ترکیه»

درباره نمایش «دوستت دارم ترکیه»
سینمافا- اجرای اول ششم بهمن ماه از کشور ترکیه با نام  «دوستت دارم ترکیه»، ششم بهمن در سالن قشقایی مجموعه تئاترشهر یک اجرای آشفته و نامفهوم است.
بخش عمده‌ای از این نقصان برمی‌گردد به تابلوی زیرنویس این نمایش که در گوشه سمت چپ بالای صحنه روی تخته نمایشی کوچک پخش می‌شود آن هم با فونت بسیار ریز و‌جملات نامفهوم طولانی و متاسفانه نمایش هم کاملا براساس دیالوگ و به شکل روایی‌ست.
البته یکی از عوامل هیات اجرایی در ابتدای نمایش اعلام می‌کند این مشکل به گروه اجرایی ربطی ندارد و مشکل ستاد اجرایی‌ست.
در واقع حتی با خواندن جملات و دیالوگ‌ها هم نمی‌توان متوجه شد نمایش درباره چیست و اصلا نمایشی در کار هست یا نه، چون با توجه و تمرکز روی تخته زیرنویس چیزی از بازیها و صحنه مشخص نمی‌شود و بالعکس!
حتی با توجه به بازیگران و فضای نمایش هم صرفا می‌توان به حضور چند جوان پی برد گویا در یک رختشویی خانه که به شکل پراکنده و پشت سر هم و بی‌فاصله حرف می‌زنند.
بیشتر تماشاگران پس از بیست دقیقه یا خوابند یا یکی یکی دنبال در خروج می‌گردند.
اینکه این گروه اجرایی چقدر تجربه دارند و کیفیت کارشان پایین است و… مسئله اصلی نیست.
مسئله این است که طبق چه معیاری این نمایش انتخاب شده است آن هم نمایشی که صرفا درباره ترکیه است و حرفی برای گفتن ندارد.
به جرأت می‌توان مدعی شد گروه‌های دانشجویی ما حتی در سال‌های اولیه دانشگاه خیلی کارشان از چنین کار آشفته و درهمی قوی‌تر است.
متاسفانه هیات انتخاب آثار جشنواره فجر چه در انتخاب کارهای شهرستان و چه برخی از نمایش‌های بخش بین‌الملل بسیار ضعیف عمل کرده‌اند و نمایش‌هایی روی صحنه می‌روند که به هیچ عنوان در قد و قواره حتی یک جشنواره محلی هم نیستند.
گویی هیأت محترم انتخاب آثار صرفا به اینکه این نمایش آکساسوار چندانی نداشته و نمایشش از نظر بحث سانسور و… موردی ندارد آن را دعوت کرده‌اند بدون توجه به معیارهای حتی ابتدایی انتخاب یک اثر!

نظر شما در مورد موضوع بالا چیست؟

avatar

جدول ارزشگذاری سینمافا بر فیلم‌های سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر

آخرین ویدئوها

در حال بارگذاری...

آخرین تیترها

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

بایگانی

آرشیو سایت سینمافا از بهمن ۱۳۸۸ تا شهریور ۱۳۹۵